... åkrarna som vann!! en sån här dag som man blara är så taxam för.
Bara på ett enda ställe serverades det Lakrits kulor till Märta & Malte & det
är HÄR!
själv hann jag inte fram förens dom var slut! -attans ungar, hur kan det vara så gott???
Jag hade fickan full av tillåtet hundgodis & några apelsin-klyftor till mej

Märta vill gäna sitta & sola, ögonen stängs & hon bara njuuuter
Pluss 7 grader, bäst att passa på dom få stunder vi har med sol, men attans blött på många ställen av åkern, väntat, men hade hoppats att det runnit undan mer
Just tagit ut ett glutenfritt bröd ur ugnen, tyvärr totalt misslyckat, men Malte gillade provsmakningen & skatorna kommer bli glada i morrn!
för idag äter dom makaroner
En vanlig deg jäser till gubben, grahams frallor fylld med russin, solrosfrön, anis, fänkål, lite honung & så
Kram på er!
Kerstin.
25 februari 2014 17:14
Visst har det varit härligt i dag,men ack så skitigt blött och lerigt överallt,men solen har i alla fall varit framme och visat sig.Nu är mysteriet med ljuset som ni såg över bergen löst det är någon som satt dit en utfodringsautomat till vildsvinen och det är många som sett ljuset så nu vet vi vad det var.Å det är så härligt när snön försvinner men det kommer väl mer när jag säger så jag tycker att det räcker nu!!
Kram Kerstin.
Lena
26 februari 2014 14:03
Aha... läste igår men glömde komentera då ;) sa det på en gång till Mats, att gåtan var löst ;) Tack!
Är det Jägare som matar dom?? skjuts dom nu?
Hua ja så blött, men hellre de än snö ;) & får det bara vara regnfritt så kanske det torkar upp snart, hoppas kan man ju alltid ;)
Nu är jag så sugen på en husbilstur så jag tror jag snart smäller av :))) -är du? jag tänker att bara Mars kommer & snön & minusgraderna försvinner, så vill jag iväg på någon liten tripp, vill vill vill!! :))
Kram & fin onsdag♥ trots mulet & grått :(
Alvis
26 februari 2014 15:26
Hej! Vilken jättesöt och läsvärd blogg du har, Verkligen! :)
Kika gärna in på min blogg och lämna en kommentar eller två.
Vem vet, min blogg kanske är något i din smak? SE DEN GÄRNA!!
Ha en bra dag, Kram! ^^
http://PeaceOfLove.bloggplatsen.se
Lena
26 februari 2014 22:58
Hmmm... jag kikade in & lämnade en komentar! såg du inte den?
Kram kram