Idag fanns i vår Lanthandel Svenska jordgubbar! årets första för mej!
& vet ni? dom var sååå söta & helt underbart goda!! 
Här klagas inte på värmen! även om jag dras till skuggan..
-varmt så in i norden, men skönt nog har det blåst en aning, & vovvarna gillar läget, solar, latar sej & badar!
Kram kram!
Kikkan
8 juni 2011 23:49
Jag bjöd på lokala jordgubbar, samt björnbär, hallon & blåbär till efterrätt idag. Hade lunch för några av mina svenska väninnor. Huvudrätt blev 3 färgad pasta blandad med soltorkade tomater, fetaost ruccola salad. Sedan serverar man en sås av Creme Fraich, pressad vitlök & lite smulad feta ost. Nattikramar ♥♥♥
http://kickssons.bloggplatsen.se
Lena
9 juni 2011 20:08
Helt vegitariskt! den lunchen gick inte av för hackor enligt mej! slurp!! :)) lät galet gott! ;)
Hade jag varit där, hade jag dock ätit så mycket av maten att jag säkerligen knappt ens orkat med bären efter hi hi.. ;)
Kram på dej!♥
Carolin och Maltee
9 juni 2011 09:01
Jordgubbar som är så gott! Det har faktiskt inte blivit av att köpa några här än, men det borde väl vara dags för jordgubbspremiär snart!
Är det lill Malte som somnat på rygg i sängen i husbilen? Hur söt som helst :-)
Ha det bra i värmen!
http://maltesdagar.bloggplatsen.se
Lena
9 juni 2011 20:06
Mmmm så gott så!! :))
Japp! Malte han kan slappna av han! sötisen fniss..
Kram i värmen du åxå ;)!♥
marina
9 juni 2011 10:35
Smaskiga dom gubbarna såg ut. I helgen åker vi upp till stugan i Hedemora. kommer ihåg att du skrev om dvärgbandmasken, finns den alltså i Borlänge? Hur rädd bör man vara för att ha Vera lös i skogen?
Kram
http://www.marinapralina.bloggplatsen.se
Lena
9 juni 2011 20:04
Ja du, jag tror den funnits mycket längre än vi vetat om...
Den räv som hittats med Dvärgband masken hittades på gränsen mellan Borlänge & Gagnef i januari!
Milbemax avmaskning är det som gäller bl.a jag avmaskade vovvarna när vi fick hem Malte i december, kanske var det bra ;) nu ska dom åxå maskas av, men Milbemax är slut & jag kollade på andra ställen åxå, men nix! tvärslut överallt! äch, jag avmaskar när jag får tag i det! & rädda för smitta är vi inte! :))
Svårt att råda, men iof. ska ni vara i Dalarna i sommar, så kanske det är ide att avmaska Vera... jag är faktiskt mer rädd för Varg!... ;)
Kram!♥
marina
9 juni 2011 22:44
Och då behöver jag inte känna mig helt panikslagen. :) Vill du jag ska kolla och köpa med Milbemax härifrån hem till dig så går det att ordna (om det finns här vill säga). Vi åker upp både nu i helgen och nästa (då vi har utställning igen)
Kram
http://www.marinapralina.bloggplatsen.se
Lena
10 juni 2011 11:18
Nej de är då inte jag i alla fall ;) vi lever på som vanligt! :))
Trodde jag skulle få tag i Milbemax i början av veckan, men nej! nu ska vi ta en tur med Husbilen, får kolla vidare, tack för erbjudandet, men jag hoppas vi hittar Milbemax i helgen! ;)
Vet fler här i stan som inte fått tag i, synd att mäniskor fick panik & har hamstrat upp! vore ju bättre om alla kunde avmaska samtidigt... men en vecka hit eller dit spelar iof. ingen roll, då det ändå funnits ett bra tag utan att vi vetat...
Kram & ha en mysig helg!♥