Kom hem från jobbet, kokade kaffe & iväg till skogen!
Mysigt mysigt.. jag måste lixom få min dagliga dos! 
Skulle väl igentligen inte plocka så mycket svamp, men när Trattisarna har denna storlek! ja då kan man ju inte låta bli dom!
Denna skönhet fick stå kvar! -vacker va?
I ugnen puttrar nu en smaskig Omelett! av dagens Trattisar & Broccoli! blir morgondagens mat! finemangens! 
& så här blev den! slurp!
Nu paus i mitt favorit pogram, Halv åtta hos mej!! sedan en till efterlängtad höst serie, Idol!!
Kram kram!
Kerstin.
7 september 2010 20:29
Härlig skogspromenad, för inte tala om omeletten, ser verkligen smaskig ut.Sitter här med värk i bollen, har haft i flera dar nu, så nu får det ge sig, blir sängen nu.
Kamisar Kerstin.
Lena
7 september 2010 20:39
Fy kattsingen för huvudvärk!! förstår att du vill somna då...
Hoppas du får en skönare morgondag!! jag håller såklart mina tummar för dej!♥
Kram!♥
Märta
7 september 2010 21:48
Di!
Jag lovar! det är bara att stanna på första bästa skogsbilväg, gå 2 meter in i skogen & börja fylla korgen! ;)
Lycka till!♥
http://frallorna.bloggplatsen.se
nakkik
7 september 2010 21:50
Gissa om jag saknar alla ätbara svampar som finns i Sverige. Man kan köpa kantareller här ibland, men till hiskeliga priser. Vifår ofta torkade trattis att ta med hem från släkt & vänner. Omeletten ser gudomlig ut, njut av den.. Kramkram ♥♥♥
Opimist
8 september 2010 17:10
Hallå, allt väl? Det ser ut som om ni har höst i Dalarna, på dina vackra bilder. Är det så? Mumsigt det ser ut med omeletten. Jag älskar broccoli. Kram.
Märta
8 september 2010 21:49
Nakkik!
Ja jag njöt av omeletten, & nu är den slut!! ;)
Förstår att du saknar den svenska skogen med allt "guld" som finns i den!
Kram!♥
http://frallorna.bloggplatsen.se
Lena
8 september 2010 21:53
Optimist!
Ja vi har höst här, & allt börjar bli sådär brunt, åkrar som är färdiga för tröskning osv. löv som faller...
Jag älskar åxå broccoli! ;)
kram!♥
http://frallorna.bloggplatsen.se