Samma vackra & sköna väder idag igen
Rabarbern har kommit upp en bit nu, jag har enorma plantor, så jag ska faktiskt ta dom som kommit upp & göra inkokta rabarber tills ikväll, som ett litet kompliment & en smak av försommaren 
Gullungar
Märta hon solar & solar...
... -hej på dej!
Ikväll kommer min bror & kusin med fruar hit & äter, vi har knytis
Köttbullar rullade jag igår, Jansson gör jag senare lixom dom fyllda ägghalvorna & så ska jag baka en chokladkaka, en fruktsallad ska skäras & så får jag se hur rabaren kommer smaka
Fast först just nu! ska jag göra en liten Jansson & garnera några ägg, lägga köttbullar i en form, & lite annat smått & gott & gå över till min fina granne med
Idag blir det inga långa hundrundor, idag tar vi igen oss efter igår
altandörren står öppen, myyyyys
...
... & inne trängs dom i solstrålarna
Kram & fin Påskdag!
Lena
21 april 2014 23:26
Tack & kram på dej i solen!!
Therese
20 april 2014 13:06
Vilka härliga bilder! Perfekt skärpa också!
Jag blir lite avis på de som lyckas med rabarber! Har aldrig fått ordentligt med rabarber nånstans. Undrar vad jag gör för fel....?!? Älskar rabarber - jag kanske älskar ihjäl dom...
http://www.hund-lycka.blogspot.se
Lena
21 april 2014 23:24
Tack! :)) jag tycker inte alls att det är svårt att lyckas med rabarber! ;) här växer den så den knakar!! bladen är mega stora & rabarberen kan bli långt över en meter! & det finns hur många kg som helst!
Mina får INGEN omsorg alls!! dom får växa bäst dom vill hi hi ;) kanske det är "melodin" ;)
Kram på dej
Maria i huset mellan skogen och sjön
20 april 2014 15:52
Vad härligt med rabarber!! Här dröjer de än ett tag men de brukar vara snabba med att komma upp ur sin gömma i jorden!
Än har vi inte så mycket. På förra stället vi bodde på och flyttade från för 2 år sedan hade vi däremot enorma mängder så grannarna fick komma och ta så mycket de ville! Det räckte gott och väl ändå trots att jag frös in och hade till smaskig rabarberpaj under vintern också! :)
Den plantan tog jag lite rotknölar av och den verkar ta sig bra här också men det dröjer innan den blir lika enorm förståss!
Vilka härliga bilder på dina söta frallor! De ser verkligen ut att njuta av solen! :)
Kul att få sen nån lite söt katt på bilderna också!
Här i norr är det ca 8 grader just nu men molnen börjar i alla fall att skingra sig och solen tittar fram. Inte lika varmt som hos er men sjön har blivit isfri så det finns hopp om en sommar i år också! :)
Ha det riktigt trevligt på ert knytis och en fortsatt Glad påsk! :))
Kram
http://etttomtblad.blogg.se
Lena
21 april 2014 23:20
Jag njuter verkligen av att våren är på väg här, rabarbern växer flera centimeter om dagen!! :))
Dom älskar solen, solar mycket, men får flytta sej undan då det blir för mycket av det goda emellanåt he he ;)
Vi har verkligen värme här nu, t tröja & shorts hade räckt idag mmmm så härligt
S/Y Endeavour
21 april 2014 07:38
Nu har jag läst ikapp ;-) härlig påsk ni har haft!!
Här har varit så fullt upp att jag inte hunnit läsa hos er vänner.
Jag hade hoppat fallskärm utan en miljon, men gärna med en också för pengarna behövs.
Solig Kram
http://www.sailaway.bloggplatsen.se
Lena
21 april 2014 23:14
Jag har heller inte hunnit med bloggen så värst ;)
Ok! du hade hoppat! hemska tanke he he ;) jag skulle helt garanterat svimma, men fritt fall & uppskjutet & dom värsta berg & dalbanor bara ÄLSKAR jag! he he så lite knasiga drifter har jag åxå ha ha ha :))
Kvällskram på dej