Vi bestämde oss för att åka in till staden, efterssom där var både vanlig "kanlle" marknad & gameldags marknad med bygde spel, & skördemarknad!
+ massa folk, loppisar & alla valstugorna
Hundarna ÄLSKAR att gå på stan! & blir ett blickfång & får mäniskor att le & det blir klappar & pussar till både höger & vänster!
Efter det åkte vi hem till mina föräldrar på fika!
& Petrus han gillar att gå upp i trappen deras! ack så spännande
men inte ner!...
...kom & bär ner mej mamma!!!
Mysig dag som gav mycket hjärn gymnastik i form av intryck & dofter för vovvarna, som självklart går så fint & sköter sej perfekt!
Nu lite tv tittande! med mys!
Kram mina fina!!
kicksson
18 september 2010 20:11
Härlig dag Ni verkar ha haft.. och så fikan hos Din mor.. jag ser nog bullarna på bilden & jag vet ju också hur goda de är. Ha en bra fortsättning på helgen. Kram kram ♥♥♥
http://kicksson.bloggplatsen.se
Lena
18 september 2010 21:37
ja dagen blev så bra så! :)
Mamma frågar hela tiden om din blogg & vad du visar för fina alster! hon har ingen dator, men jag säger att hon måste skaffa en liten bärbar snart! så hon kan hänga med! ;)
Båda 2 pratar fortfarande om hur kul det var när ni kom dit på fika!! & ni är som sagt redan nu hjärtligt välkommna dit igen hela bunten! :) på fika.. ;)
Föresten brukar mamma säga: Hälsa till Ki---n från mej! -som jag glömmer framföra hela tiden.. så här kommer den nu & för alltid! ;)
Kram kram!♥
Simona
19 september 2010 09:39
Det är bra att vovarna vet hur att uppföra sig - bra uppfostran:)
Brukar se Cesar Millan´s "Hundtränaren" på tv och han verkar få vilken hund som helst som är bångstyrig på något vänster att bete´sig normalt igen. (i alla fall på tv) Det krävs nog däremot ofantligt mycket energi, vilja, tid, kunskap att träna hundarna till ett normalt leverne och den biten visas inte på tv, där ser det bara ut som (Cesar)och ägarna tränar upp hunden på fem minuter i princip...
Ha en god Söndag!